Tehnike zaštite podataka
Zaštita podataka je skup procesa kojima se osiguravaju podatci od oštećenja ili gubitka te se kontrolira pristup podatcima na računalu. Na taj način se osigurava privatnost .
Primjeri zaštite podataka osjetljivog sadržaja:
- Vladini dokumenti
- Bankovni podatci
- Dokumenti državnih službi
-
Slika [1]
-
Tehnike zaštite podataka su ključne u današnjem digitalnom dobu, jer se informacije neprestano razmjenjuju i pohranjuju putem različitih uređaja i internetskih platformi.
- Enkripcija podataka je način zaštite podataka koji radi na način da šifrira podatke na tvrdom disku (može se obavljati u obliku softvera ili hardvera)
- Sigurnosne kopije su dodatno kopiranje podataka kako bi se osigurali podatci od gubitka
- Maskiranje podataka način je prikrivanja podataka u tablici baze podataka kako bi se oni osigurali
- Brisanje podataka postupak je kojim se svi elektronski podatci uništavaju, a nalaze se na tvrdom disku ili nekom drugom digitalnom mediju, kako bi se osigurali od drugih korisnika nakon što se uređaj prestane koristiti
- Autentikacija i autorizacija – Autentikacija potvrđuje identitet korisnika, dok autorizacija određuje njihova prava i ovlasti nakon prijave. Snažne lozinke i dvofaktorska autentifikacija su ključni primjeri.
- Redovita ažuriranja softvera, operativnih sustava i aplikacija sprječava sigurnosne prijetnje jer zakrpe otklanjaju postojeće ranjivosti.
- Socijalni inženjering, odnosno edukacija korisnika o opasnostima socijalnog inženjeringa sprječava prevaru i krađu osjetljivih podataka.
- Digitalni potpis osigurava autentičnost poruke i identitet pošiljatelja koristeći asimetričnu kriptografiju. Pošiljatelj šifrira sažetak poruke svojim privatnim ključem, a primatelj koristi njegov javni ključ za provjeru autentičnosti. Algoritmi poput RSA, DSA i ECDSA često se koriste za ovu svrhu.
- Digitalni certifikat potvrđuje identitet osobe ili entiteta na internetu. Izdaje ga certifikacijsko tijelo (CA) koje provjerava identitet i potpisuje certifikat svojim privatnim ključem, čime osigurava njegovu vjerodostojnost i integritet.
Zaštita podataka zahtijeva stalno praćenje novih prijetnji i prilagođavanje sigurnosnih strategija kako bi se podaci i privatnost zaštitili u digitalnom okruženju.
Izvori:
- https://hr.wikipedia.org/wiki/Autentifikacija
- https://hr.wikipedia.org/wiki/Za%C5%A1tita_podataka
Izvor – slike:
[1] – Haker – https://pixabay.com/photos/anonymous-hacktivist-hacker-2755365/, Licenca: Pixabay License, Datum preuzimanja: 16.09.2024.