
Skriptni jezici
Skriptni jezici
Skriptni jezici su programski jezici koji se tumače te se prevode u strojni kada se kod pokrene. Omogućuju pisanje skripti koje provode tj. odrađuju određeni zadatak. Oni spadaju u skupinu programskih jezika, no nisu svi programski jezici ujedno i skriptnin jezici.
Svjojstva:
- omogućuju kreiranje programa pomoću gotovih aplikacija
- mrežna stranica bude lakša za upotrebu
- brže učitavanje
- najučinkovitije iskorištavaju raspoložive resurse
Slika [1]
Java Script najzastupljeniji je skriptni jezik. Omogućuje interaktivnost na webu putem događajno orijentiranog pristupa, reagirajući na korisničke akcije kao što su klikovi ili prelasci mišem, te omogućuje dinamičko mijenjanje sadržaja stranice, sve što se izvodi u web-pregledniku, čime se smanjuje opterećenje internetske veze i potreba za preuzimanjem podataka s poslužitelja.
Najpopularniji jezik za server-side skriptiranje je PHP, otvorenog koda i nevidljiv korisnicima. On obrađuje zahtjeve klijenata, omogućuje dinamičke mrežne stranice s sintaksom sličnom C, Javi i Perl, te se može ugraditi u HTML ili koristiti kao zasebna datoteka s ekstenzijom .php. Nedostatak mu je orijentiranost samo na mrežno programiranje.
Označni jezici poput HTML i XML te stilski jezik CSS koriste se za izradu i oblikovanje mrežnih stranica. Oni ne uključuju programsku logiku ili algoritme, već služe za organizaciju podataka i definiranje izgleda stranica za prikaz u web-pregledniku.
HTML se koristi za definiranje strukture i organizacije sadržaja na web-stranici, dok CSS služi za prilagodbu vizualnog dizajna i stilova mrežne stranice.
Slika [2]
Izvor:
- Sve informacije o temi istražene su u literaturama prof. Anice Leventić
Izvori slike:
[1] – Zastupljenost skriptnih i programskih jezika, Autor: Lora Vuković, Licenca: CC BY,1.10.2023.
[2] – HTML – https://pixabay.com/es/photos/c%C3%B3digo-codificaci%C3%B3n-computadora-1839406/, Licenca: Pixabay License, Datum preuzimanja: 1.10.2023.